poniedziałek, 20 listopada 2017

Zupy niekwaśne

W tym wpisie dzielę się przepisami na niekwaśne zupy, które gotuję regularnie. Dla każdego przepisu na zupę obowiązują dwie zasady:
  1. Przepis zaczyna się tak samo: od wywaru. W wodzie z wywaru gotujemy składniki zupy, a na koniec łączymy zupę ze zblendowaną włoszczyzną z wywaru i podsmażaną cebulką.
  2. Składniki niedozwolone na protokole autoimmunologicznym pomijamy lub używamy zamienników, jeśli takowe znamy i mamy dostępne.

Malezyjska laksa z kalafiorem i boczniakami - przygotowywanie zajmuje sporo czasu, ale efekt jest tego wart. To moja ulubiona zupa. Nie tylko jest pyszna, ale i syci.
Na 1 osobę na 1 dzień bierzemy 1/3 - pół dużego kalafiora i ok. 250g boczniaków. Wywar robimy bez cebuli (choć nic się nie stanie, jeśli zagapimy się i zrobimy z cebulą). Jeśli tylko mamy możliwość, to zamiast sosu sojowego dajemy sos kokosowy (nazwa handlowa aminos kokosowy), a zamiast makaronu ryżowego - makaron z manioku.Zupa z kalafiora i selera naciowego 
Na 1 osobę na 1 dzień bierzemy pół dużego kalafiora i ćwiartkę jabłka. Tu znajdziemy przepis na zamiennik curry.Oberiba - śląska zupa z kalarepką i jej liśćmi. Na 1 osobę na 1 dzień bierzemy 1-2 kalarepki.Pieczarkowa
Nie trzeba dawać śmietanki ani mleka (zupa będzie zabielona warzywami z wywaru). Na 1 osobę na 1 dzień bierzemy ok. 350g pieczarek (waga po obraniu). Dobrze smakuje z zamiennikiem ziemniaków (topinambur, maniok) i makaronem z manioku.Zupa z białej kapusty
Nie trzeba dawać śmietany (zupa będzie zabielona warzywami z wywaru). Na 1 osobę na 1 dzień bierzemy 350g kapusty. Można podawać w towarzystwie podsmażonego manioku lub topinambura. Krem z białych szparagów - gotuję regularnie w sezonie szparagowym. Na 1 osobę na 1 dzień używam pęczka szparagów (500g przed obraniem).Dyniowa - przepisów jest milion; lubię korzystać z różnych. Serdecznie polecam zamiast gałki muszkatołowej dodać do zupy kwiat muszkatołowy.Przepisy na zupy, które gotuję rzadziej, podam w kolejnym wpisie. Jeśli zaś masz ochotę na kwaśną zupę, zapraszam tu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz