środa, 15 listopada 2017

Zupy kwaśne

Większość roślinnych produktów na protokole autoimmunologicznym jest słodkawa. Stąd kwaśne zupy są dla mnie codziennym, bardzo pożądanym przełamaniem smaku. Dla każdego przepisu na zupę obowiązują dwie zasady:

  1. Przepis zaczyna się tak samo: od wywaru. W wodzie z wywaru gotujemy składniki zupy, a na koniec łączymy zupę ze zblendowaną włoszczyzną z wywaru i podsmażaną cebulką.
  2. Składniki niedozwolone na protokole autoimmunologicznym pomijamy lub używamy zamienników, jeśli takowe znamy i mamy dostępne.
Kwaśne zupy, jakie regularnie gotuję, to:


Barszcz ukraiński na kiszonej kapuście
 
Na jedną osobę na 1 dzień dajemy 2 buraki i ok. 200g kiszonej kapusty. Warto użyć soli wędzarniczej oraz topinambura lub manioku w roli ziemniaków. Zasmażkę pomijamy, bo zupa będzie zagęszczona zblendowanymi warzywami z wywaru.Kapuśniak - dobrze się komponuje z podsmażonym topinamburem lub maniokiem w roli ziemniaków. Ilość kapusty na 1 osobę na 1 dzień to ok. 300-400g.Bigos
Mimo że w przepisie nie ma mowy o korzeniu pietruszki, dodajemy go do wywaru tak jak do każdej zupy, bo jest to jedno z kluczowych źródeł białka i witaminy E. Natomiast spokojnie możemy pominąć kapustę białą. Śliwek dajemy mniejszą ilość (fruktoza). Nie zapominamy, że sos sojowy można zastąpić sosem kokosowym. Pamiętamy, że jałowiec i ziele angielskie nie są dozwolone na protokole autoimmunologicznym. Możemy podać w towarzystwie podsmażonego topinambura lub manioku w roli ziemniaków.Żurek - zamiast mąki z kasztanów używamy mąki z topinambura; na koniec dodajemy ugotowane ziemniaczki z topinamburaOgórkowa - najlepszym zamiennikiem ziemniaków są białe szparagi, a dalszej kolejności: maniok, topinambur i batat. Śmietanę spokojnie możemy pominąć, bo zupa będzie zabielona zblendowanymi warzywami z wywaru.Szczawiowa - zamiast groszku ptysiowego dajemy ziemniaki z manioku, topinambura lub batata. Jeśli chcemy nawiązać do zupy z jajkiem, solimy czarną solą. Szczawiu dajemy ok. 200g na osobę na dzień (nie więcej, bo przekroczymy normy witaminy K).Większość przepisów zawiera jakieś niedozwolone składniki. Pomijamy je lub zamieniamy zamiennikami. Podstawą każdej z tych zup jest wywar - tu znajdziecie przepis nań.


Kwaśne zupy, które gotuję rzadziej, to:
  • Barszcz na zakwasie
  • Barszcz z wodą z ogórków 
  • Ogórkowa z pieczarkami (ryż pomijamy; spokojnie można użyć ogórków kiszonych zamiast konserwowych)

Jeśli znacie jeszcze inne kwaśne zupy, podzielcie się w komentarzach. Przepisy na zupy niekwaśnie znajdziecie tu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz